Vinice a víno

Miesto: Orechová

Podvihorlatská oblasť okresu Sobrance sa radí k najteplejším miestam na Slovensku. Nečudo, že práve tu nájdeme široké lány vinohradov, ktoré už historicky patria k celému regiónu.

SudyTypickým príkladom je obec Orechová, v ktorej sa rozprestiera 40 hektárov viníc patriacich spoločnosti Regia TT produkujúcej vína s označením Pivnica Orechová.

Spoločnosť pokračuje v tradícii niekdajšej šľachtiteľskej stanice, ktorá v obci pôsobila od roku 1966. Okrem pestovania hrozna a produkcie vína sa v rámci zachovania a zveľadenia genofondu zameriavajú na šľachtenie očiek pre štepenie ušľachtilých odrôd viniča. Táto tradícia im aj ich odberateľom umožňuje výrobu odrodovo čistých kvalitných vín.

HroznoHroznoV tejto oblasti sa vinič pestoval minimálne od 18. storočia. Išlo však predovšetkým o menej kvalitné druhy, medzi ktorým dominovala Izabela. Táto sa tu už dnes využíva skôr na stolovanie ako výrobu vína, v Orechovej sa už nepestuje. V päťdesiatych rokoch, keď sa tu spájali staré a zakladali nové vinice, začali dominovať ušľachtilejšie odrody. VinobranieDnes tu nájdete Irsai Oliver, Müller thurgau, Cabernet sauvignon, Svätovavrinecké, Frankovku modrú, Chardonnay, Rulandské šedé, Rizling rýnsky, Tramín červený a Veltínske zelené.

Zloženie pôdy, teplá klíma s vysokým počtom slnečných dní, vysoká cukornatosť hrozna a spoločnosť zameraná na združení vyštudovaných vinárov sa odrážajú na kvalite. Tú potvrdzujú mnohé súťažné ocenenia miestnych vín.

I keď sa spoločnosť neorientuje na agroturistiku, väčšie skupiny môžu po telefonickom dohovore absolvovať prehliadku viníc a pivníc. Každému je prístupná firemná predajňa, ktorú nájdete v sídle spoločnosti a kde sú dostupné vína vysokej kvality.

Fľaše vínaPrevádzkaKontakt:

Adresa:
Regia TT, Orechová 89,
072 51 pošta Krčava
Telefón:
056/698 11 80,
056/698 11 81
Domovské internetové stránky: www.pivnicaorechova.sk

 

 

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 06.02.2014 06:00
Upravené: 13.02.2014 13:39