Rybník

Miesto: Pozdišovce

Jazero „Rybník“ v Pozdišovciach sa nachádza na východnom okraji obce v časti zvanej Na Visloku. Vznikol ako vodná nádrž, ktorú postavili v roku 1987 Pozemné stavby Michalovce.

RybníkJeho plocha je osem hektárov a pôvodný účel bolo vytvorenie vodného zdroja vhodného na zavlažovanie. Dnes táto nádrž dokonale harmonizuje s prírodným okolím a stala sa vyhľadávanou rybárskou lokalitou. V jej vodách žije osemnásť druhov rýb, konkrétne kapor, sumec, šťuka, uhor, zubáč, pleskáč vysoký, karas strieborný, karas obyčajný, plotica, červenica, ploska, bielička, lieň sliznatý, hrúzik, amur biely, tolstolobik pestrý, pstruh dúhový a sumček americký. Jazero je v správe Slovenského rybárskeho zväzu Michalovce.

Napájanie „Rybníka“ prichádza z viacerých miestnych prameňov, z ktorých je najväčší Pekárka. Ten v minulosti napĺňal potok Lipovec.

Jazero má hĺbku do osem metrov, ale jeho účel je predovšetkým hospodársky a rybársky. Kúpanie je tu zakázané. Z turistického hľadiska je vhodné skôr na krátke prechádzky, na jeho brehoch hniezdi viacero druhov vodného vtáctva. 

Informácie pre tento článok poskytol pán Ján Poprik.

 

Autor/zdroj: text a foto Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 06.02.2014 06:00
Upravené: 13.02.2014 13:41