Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Ženy „na Andreja“

Miesto: Poruba pod Vihorlatom

Ženy z Poruby pod Vihorlatom mali jeden zvláštny zvyk, ktorý sa dochoval vďaka etnografickému výskumu a spracovaniu folklórnej skupiny Porubian. Zvyk sa viazal k sviatku „na Andreja“, čiže k 30. novembru.

ŽenyTáto fotografia pochádza zo sedemdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva obyvateľky obce na folklórnej slávnosti.

Ženy z Poruby pod Vihorlatom mali jeden zvláštny zvyk, ktorý sa dochoval vďaka etnografickému výskumu a spracovaniu folklórnej skupiny Porubian. Zvyk sa viazal k sviatku „na Andreja“, čiže k 30. novembru.

Mladé dievčatá, ktoré ešte mali pred svadbou, chodili po dedine a hádzali mládencom do okien zrná kukurice. Chlapci im na oplátku kričali, že im želajú, aby sa s niekym prespali, alebo si dochrámali nohy. Bola to však len predstieraná zlosť, pretože takto mladý muž zistil, že je o neho zo strany dievčat záujem. Smutný by bol, ak by mu kukuricu na okno nehodili. Hádzanie kukuričných zŕn do okien bol zvyk typický pre mnoho obcí, ale porubianskou zvláštnosťou bolo, že to robili dievky mládencom. Vo väčšine dedín to totiž bolo naopak.

Porubianske dievčatá sa potom schádzali v domoch a varili pirohy, v ktorých boli papieriky s mužskými menami. Ktorá si aké meno vytiahla, bolo zaujímavé. Len muž takého mena ju vraj neskôr mohol urobiť šťastnou. Zvyk varenia pirohov s lístočkami sa však udržiaval aj v iných dedinách, väčšinou na Andereja, ale niekde aj na Luciu alebo okolo Vianoc.

 

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 19.02.2014 06:00
Upravené: 20.02.2014 10:56