Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Zemplínčania v Prahe

Miesto: Šamudovce

Sociálne pomery na Zemplíne viedli k masovej migrácii. V druhej polovici 19. storočia Zemplínčania odchádzali hľadať lepší život najmä do USA.

V PraheTáto fotografia pochádza z roku 1927 a zachytáva obyvateľov Šamudoviec v Prahe pod orlojom. Fotka je svojim dokumentárnym spôsobom unikátna, všimnite si typické zemplínske kroje.

Situácia v spomínanom období nebola pre Zemplín nijako ľahká. Je potrebné si uvedomiť, že tento región bol za Rakúsko-Uhorska dlhodobo jeden z najmenej rozvinutých, o čom svedčí aj skutočnosť, že do konca 19. storočia tu bola najvyššia dojčenská úmrtnosť v rámci celého územia súčasného Slovenska. V Zemplínskej župe bola zriadená obvodná lekárska starostlivosť až v roku 1876.

Sociálne pomery viedli k masovej migrácii. V druhej polovici 19. storočia Zemplínčania odchádzali hľadať lepší život najmä do USA. Najčastejšie synovia z gazdovských rodín, ktoré nemali dostatok majetku na to, aby zabezpečili viacerých potomkov. Tak druhorodení, treťorodení a ďalší mali len dve možnosti. Alebo sa vybrať za prácou do Ameriky, alebo zabudnúť na gazdovské pomery a stať sa paholkami. Podľa štatistík, ktoré však nie sú presné, pretože mnohí išli načierno, len v roku 1882 opustilo Šamudovce a odišlo do USA osemnásť mužov a jedna žena.

Za I. Československej republiky sa odchod organizoval najmä do Belgicka a Francúzska, po roku 1939 zasa do Nemecka. Musíme však poznamenať, že väčšina ľudí sa vrátila späť a boli lepšie finančne zabezpečení ako ostatní. Takto sa začalo o Zemplíne hovoriť ako o dolárovom kraji.

Uvedená fotografia však nie je dokladom emigrácie, ale pochádza z návštevy hlavného mesta Československa.

Použitá literatúra: V. Paulov, M. Jáger – Šamudovce (vydal Obecný úrad Šamudovce, 2002)

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 03.03.2014 06:00
Upravené: 04.03.2014 08:48