Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

V čase I. ČSR

Miesto: Pozdišovce

Rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik Československa priniesol do života Pozdišoviec niekoľko výrazných zmien. Predovšetkým obec opustili šľachtické rody - Sirmajovci aj Weinbergerovci.

Mladý párTieto historické svadobné fotografie pochádzajú z čias I. Československej republiky. Na prvej z nich je odfotený pán Michal Makšim v čase, keď slúžil v československej armáde. Ženil sa teda v uniforme. Druhá fotografia zachytáva Annu Kendžurovú, ktorá sa vydávala v zapožičanom šlajeri od grófky Weinbergerovej.

Rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik Československa priniesol do života Pozdišoviec niekoľko výrazných zmien. Predovšetkým obec opustili šľachtické rody - Sirmajovci aj Weinbergerovci. Oba rody tu mali svoje kaštiele, z ktorých stojí už len Sirmajov.

Weinbergerovci tu mali aj pálenicu a mlyn. V tom čase sa miestne obyvateľstvo okrem hrnčiarstva a poľnohospodárstva živilo aj prácou v troch miestnych mlynoch a na píle. V dvadsiatych rokoch tu bola dokonca aj sódovkáreň.

NevestaUž v čase prvej republiky tu došlo na rozdelenie majetku Weinbergerovcov. Podobne ako Sirmajovci, aj oni odišli z obáv, čo prinesie nový štát založený na vláde Čechov a Slovákov a ako bude posudzovaný maďarský vplyv. Rodina Sirmajovcov tu však aspoň zanechala správcu svojho majetku.

Článok vznikol na základe konzultácií s pánom Jánom Poprikom

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 24.02.2014 06:00
Upravené: 24.02.2014 15:25