Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

„Štofovo litty a kabaty“

Miesto: Čerhov

V móde bolo plisovanie látky, teda jej viacvrstvové prekladanie. Podľa toho, ako pekne bola sukňa plisovaná, bolo aj vidieť, aké šikovné je dievča.

Štofovo litty a kabatyTáto fotografia pochádza z prvej polovice päťdesiatych rokov a vidíme na nej dve dievčatá, ktoré sa vyobliekali v štýle vtedajšej módy. Boli to časy, kedy približne od konca II. svetovej vojny bolo pestovanie konope na ústupe a namiesto doma vyrobeného plátna sa na šitie začali používať kúpené látky. Najobľúbenejšou bola „štof“, pravdepodobne išlo o fabricky vyrobené ľanové plátno.

Konope sa v menšom pestovalo až do päťdesiatych rokov, úplne zaniklo zabavením pozemkov pri vzniku jednotných roľníckych družstiev. Obyvatelia Čerhova chodili konope močiť do rieky Roňava. Namočené sa potom lámalo na drevených „lamakach“, česalo na priadzu, vilo na nite a na krosnách spracovalo na celistvú látku. Zber konope sa pritom robil dva razy ročne. Prvý raz v čase kvetu, plátno z neho bolo jemnejšie a vhodné napríklad na obrusy alebo posteľné plachty. Druhýkrát sa konope zbieralo v čase semena. Semená sa potom použili na budúcoročnú výsadbu a z rastlín robilo hrubšie plátno na nohavice, ktoré sa nazývalo „drelich“.

„Štofovo platno“ chodili ženy nakupovať do Újhelu, Trebišova, občas do Košíc. Predávali ho aj podomoví predavači, ale tí bývali údajne o niečo drahší, ako keď sa kupujúca vybrala na trh sama.

„Kabaty“ je zemplínske nárečové označenie pre sukne. Zvyčajne sa ním označovali sukne z kroja, ktoré mali niekoľko spodných a jednu vrchnú vrstvu. Toto meno však prischlo aj sukniach z kostýmov, ako vidíme na tejto fotografii. V móde bolo plisovanie látky, teda jej viacvrstvové prekladanie. Robili to žehlením cez mokré plátno. Podľa toho, ako pekne bola sukňa plisovaná, bolo aj vidieť, aké šikovné je dievča. V tom čase si totiž v Čerhove dievky šili šaty samé, aby im to robila mama alebo priamo nejaká krajčírka, bolo skôr výnimkou. Ženské sako ku kostýmu tu nazývali „litt“.

V daných rokoch stále pretrvával zvyk, že žena po svadbe nesmie chodiť s odkrytou hlavou, ale musí nosiť šatku. Tú mohli nosiť aj slobodné, ale len keď chceli. Pretože dievčatá na fotografii majú nepokryté hlavy, vieme, že ešte mali pred svadbou.

Článok bol napísaný na základe spomienok obyvateľov Čerhova.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 17.02.2014 06:00
Upravené: 17.02.2014 15:53