Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Spracovanie konopnej priadze

Miesto: Poruba pod Vihorlatom

Konopná priadza sa omotala okolo tzv. motovidla do motkov. Pretože priadza ešte nemala požadovanú bielu farbu, musela sa vybieliť.

Vystúpenie folklórnej skupinyTáto fotografia pochádza zo sedemdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva členky folklórnej skupiny Porubjan v ukážkovom programe spracovania konopnej priadze.

Konopná priadza sa omotala okolo tzv. motovidla do motkov. Pretože priadza ešte nemala požadovanú bielu farbu, musela sa vybieliť. Na to sa používali tzv. zvarky. Išlo o sudy, ktoré mali dne malú dieru. Do suda sa naukladala ražná slama a na ňu drevný popol. Na to položili motky priadze a na ne ďalšia - asi dvadsať centimetrov hrubá – vrstva drevného popola. Nakoniec sa cez všetko prelievala horúca voda, ktorá z dna vytekala ako luh. Luh sa zachytával do zbernej nádoby, opäť zohrial a prelieval sudom s priadzou, čo sa robilo celých dvadsaťštyri hodín. Týmto sa priadza vybielila. Po bielení sa opäť prala v potoku, aby sa z nej odstránili všetky zvyšky popola. Vypraná priadza sa zasa sušila a nakoniec namotávala na vijalky a bola vhodná na výrobu nití.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 19.02.2014 06:00
Upravené: 20.02.2014 10:32