Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Prvé sväté prijímanie

Miesto: Rakovec nad Ondavou

Na prvé sväté prijímanie išli chlapci a dievčatá vo veku osem až deväť rokov a bola to veľká udalosť v dedine.

DetiUverejnená fotografia pochádza z roku 1940 a zachytáva deti, ktoré sa zúčastnili prvého svätého prijímania. Nachádzala sa tu (a nachádza) grécko-katolícka komunita, ku ktorej sa hlásili skoro všetky rodiny. Na prvé sväté prijímanie išli chlapci a dievčatá vo veku osem až deväť rokov. Keďže fotografia zachytáva deti v tomto veku, môžeme si predstaviť, koľko ich bolo v obci celkovo. V tých časoch vždy oveľa viac ako dospelých.

Prvé sväté prijímanie bolo pre obec veľkou slávnosťou. Po obrade sa na fare popoludní pripravila hostina, kde sa deťom podávali biele koláče a ražná káva s mliekom. Pri prezeraní tejto fotografie si jej majiteľka zaspomínala, že práve v tento deň okúsila takéto dobroty po prvý krát v živote. Samozrejme, na oslavu sa skladali rodičia detí.

Zaujímavo znie aj spomienka inej ženy, ktorá pochádzala k rímsko-katolíckej rodiny. Pre svoju vieru sa tejto oslavy s koláčmi a kávou nemohla zúčastniť, čo až do dospelosti pociťovala ako krivdu, ktorá ju veľmi zasiahla.

Slávnosti sa nezúčastňovali príslušníci židovskej komunity, pretože svojim vierovyznaním boli izraeliti. Jedinou židovskou rodinou, ktorá v obci prestúpila na kresťanskú vieru, boli Šijovičovci. Urobili tak, keď sa v časoch Slovenskej republiky začali deportácie Židov do koncentračných táborov. I tak však nakoniec radšej Rakovec, kde vlastnili mlyn, opustili a odsťahovali sa do Kežmarku, kým deportácie skončia. Potom sa vrátili späť a ďalej žili medzi obyvateľmi obce už ako kresťania.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 26.02.2014 06:00
Upravené: 27.02.2014 09:49