Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Pohrebný rituál

Miesto: Černochov

V tom čase domy smútku neboli a pozostalí riešili situáciu tak, že nebožtíka držali doma v truhle tri dni. Vyhradili na to samostatnú miestnosť, ktorá bola prístupná každému a kedykoľvek.

Pohrebný rituálTáto fotografia pochádza z konca štyridsiatych rokov minulého storočia a zobrazuje scénu spojenú s pohrebným rituálom. V tom čase domy smútku neboli a pozostalí riešili situáciu tak, že nebožtíka držali doma v truhle tri dni. Vyhradili na to samostatnú miestnosť, ktorá bola prístupná každému a kedykoľvek. Takto sa s nebohým chodili lúčiť všetci jeho kamaráti a známi. Po večeroch sa konali pri truhle spoločné modlitby za večný pokoj zosnulého. Najmä na druhý deň, čiže večer pred pohrebom, sa prišla s nebožtíkom rozlúčiť celá jeho široká rodina a okrem modlitieb sa spievali aj náboženské piesne.

Pretože je prirodzené, že sa v takejto miestnosti tvoril špecifický zápach, pozostalí to riešili tak, že do izby pod truhlu kládli hrnce s kusmi ľadu. Robili to aj v lete, pretože ľudia mali tzv. ľadové jamy. Tie sa nachádzali v niektorých pivniciach pod domami alebo sypancami, čo boli malé stavby bez okien na uskladnenie potravín. Ľad do nich nosili vo veľkých kusoch v zime a často vydržal až do druhej zimy. Prakticky fungovali ako chladničky. Veľké ľadové jamy na skladovanie potravín boli aj v Slovenskom Novom Meste, kde časom vznikla aj skutočná fabrická mraziareň, takže ak bolo leto a ľudia nemali dosť ľadu doma, kupovali ho a dovážali odtiaľ.

Pohreb sa konal na tretí deň. Rituál začínal v dome, kam prišiel kňaz. Truhlu preniesli na dvor, kde sa zhromaždil zástup a zatvorili ju. Ďalšia časť pohrebného obradu bola veľmi blízka súčasnosti. Sprievod odniesol truhlu až k hrobu a uložili ju do zeme.

Pokiaľ zomrelo slobodné dievča, ostatné dievčatá prichádzali na pohreb oblečené ako svadobné družičky. V symbolike to znamenalo, že nebohá odchádza na svoju svadbu s Kristom. Ak zomrel hasič, truhlu niesli ostatní hasiči v uniformách. Podobne to bolo, ak zomrel vojak.

 

Autor/zdroj: text: Slavomír Sabó
Zverejnil:
Vytvorené: 18.02.2014 06:00
Upravené: 18.02.2014 10:48