Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Pohľad na ulicu

Miesto: Sliepkovce

Zavedenie elektriny znamenalo pre každú dedinu jej historický medzník.

Pohľadna ulicuFotografia pohľadu na ulicu obce vznikla v päťdesiatych rokoch 20. storočia a pri jej štúdiu si je možné povšimnúť niekoľko zaujímavostí. Predovšetkým je to stĺp elektrického vedenia. Zavedenie elektriny znamenalo pre každú dedinu jej historický medzník. Práve v päťdesiatych rokoch v Sliepkovcaich dokončili nielen elektrifikáciu, ale aj telefonizáciu a zavedenie rozhlasu, ktorý nahradil hlásnika – bubeníka.

Môžeme si všimnúť aj typickú blatnú cestu. Pokrokom však bolo, že cesty medzi jednotlivými obcami sa už rozšírili a upravili aspoň tak, aby po nich mohli prechádzať autá.

Eternitové strechy domov, ako môžeme vidieť v ľavej časti fotografie, už neboli žiadnou novinkou. Klasické slamené strechy sa už nestavali, skôr dožívali na posledných starých stavbách.

V pravej časti fotografie si môžete všimnúť kŕdeľ husí. V tom čase ich tu chovala každá rodina. Ich hlavný prínos okrem mäsa spočíval v perí. Husacie perie bolo najvhodnejšie na výrobu perín. Chodievalo sa na tzv. páračky, keď sa ženy stretali s perím a páralo sa tak, aby bolo vhodné do perín. Zatiaľ čo na priadky, kde sa konopné kúdele spracúvali do nití, chodili ako vydaté ženy, tak aj slobodné dievčatá, na páranie peria v Sliepkovciach chodili len vydaté ženy. Pripravovali takto svojim dcéram výbavu na svadbu.

Husy sa chovali aj na mäso. Zarezať sliepku alebo hus a dopriať si ju počas víkendu bolo bežným štandardom väčšiny rodín.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 27.02.2014 06:00
Upravené: 28.02.2014 11:10