Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Päťdesiate roky na dedine

Miesto: Šamudovce

Látky na šaty boli už lacnejšie i dostupnejšie, rovnako aj konfekčné oblečenie začalo byť cenovo prijateľné i pre vidiečanov. V dôsledku toho sa nosili kroje stále menej, skôr im ostala verná iba staršia generácia.

Deti sa predvádzajúTieto fotografie boli vyhotovené v rokoch 1957 až 1958 a zachytávajú typické premeny zemplínskeho vidieka. Boli to roky, kedy sa ešte konope pestovalo, ale už v menšej miere. Látky na šaty boli už lacnejšie i dostupnejšie, rovnako aj konfekčné oblečenie začalo byť cenovo prijateľné i pre vidiečanov. V dôsledku toho sa nosili kroje stále menej, skôr im ostala verná iba staršia generácia.

RodinaNa prvej fotografii ešte vidíme muža, ktorý má oblečené „dreľichovo nohavky“, čiže nohavice tkané doma na krosnách z konopných nití tiež domácej výroby. Vybielené plátno „dreľichových“ nohavíc značilo, že gazda nie je žiaden chudák, ktorý sa denne musí zašpiniť blatom či hnojom od hlavy po päty. Naopak, dával tak najavo, že robí prácu, pri ktorej sa nezašpiní, pretože na takú robotu má pomocníkov, ktorých si môže dovoliť zaplatiť. Tento prejav gazdovského stavu však už v spomínanom období odchádzal do zabudnutia.

Spomínané päťdesiate roky 20. storočia prinášali i ďalšie zmeny. Okrem združstevňovania to bol i nástup televízie. Deti pri hreElektrina bola v Šamudovciach zavedená už v roku 1934, takže prieniku prvých televíznych prijímačov do domácností nestálo nič v ceste. Ako prvý mal televízor učiteľ grécko-katolíckej školy Juraj Felsőczy. Vtedy bolo uňho každý večer naozaj živo. Chodievali k nemu všetci z dediny, aby videli, ako vôbec televízne vysielanie vyzerá. Neskôr si televízor kúpili ako prvé rodiny - Dandárovci, Hrubľakovci, Cejskovskí a Krakovci.

Založenie družstva, ktoré môžeme v tejto obci datovať do roku 1950, nemalo očakávaný účinok. Bolo menšinové, čo značí, že väčšina gazdov radšej obhospodarovala svoje súkromné polia. DievčaTento stav bol rovnaký aj v roku 1957 a viac-menej s určitými odchýlkami až do roku 1973, kedy sa JRD spojilo s družstvom z Krásnoviec a vzniklo nové JRD Pokrok. Vznik jednotných roľníckych družstiev priniesol do spoločenského života obce viacero zmien. Medzi ne patrila i skutočnosť, že ženy sa na JRD zamestnali. Bolo to čosi nezvyklé, pretože dlhé generácie zvyčajne pracovali len muži a ženy sa starali o domácnosť.

Spracované podľa spomienok pána Michala Kostovčíka, Márie Koščovej a Anny Nitkulincovej zo Šamudoviec.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 03.03.2014 06:00
Upravené: 04.03.2014 08:51