Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Nie hocijaká dedina

Miesto: Pozdišovce

Okrem toho, že tu sídlil šľachtický rod Sirmaiovcov, nachádzali sa tu aj mlyny, pálenica a pôsobilo tu mnoho remeselníkov typických skôr pre mestá.

RodinaTáto historická fotografia pochádza z posledných rokov Rakúsko - Uhorska a bola vyhotovená okolo roku 1915. Vidíme na nej pravdepodobne matku s jej deťmi. Zatiaľ čo ženy sú v typickom vidieckom oblečení, výzor muža viac pripomína mešťana. Pozdišovce naozaj nebola dedina ako každá iná. Okrem toho, že tu sídlil šľachtický rod Sirmaiovcov, nachádzali sa tu aj mlyny, pálenica a pôsobilo tu mnoho remeselníkov typických skôr pre mestá.

Pre Pozdišovce bola príznačná aj vzdelanosť. Napríklad podľa zachovanej listiny z 18. storočia vieme, že znalosť čítania a písania tu už v tých časoch nebola výnimočná. Dokonca to bola podmienka pre remeselníkov, ktorí sa chceli stať členmi hrnčiarskeho cechu.

V 19. storočí tu už existovala slovenská knižnica so slovenskými knihami, teda ešte pred vznikom prvého Československa v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Nakoniec, s dejinami Pozdišoviec je spojených viacero osobností – národných buditeľov. Medzi nich patria predovšetkým Karol Samuel Benjamín Seredaj, Jonáš Záborský, Július Barč – Ivan a Andrej Fabrici. Obec dokonca navštívil aj Ján Amos Komenský.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 24.02.2014 12:20
Upravené: 24.02.2014 15:06