Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Keď muži šli do Ameriky a ženy ostali doma

Miesto: Čerhov

Nebolo výnimkou, že muž po nejakom čase v USA zabudol na svoju rodinu a začal za oceánom žiť s novou ženou. Stávalo sa však aj, že muž po návrate našiel doma dieťa, ktoré počas rokov odlúčenia počala jeho žena s kýmsi iným. Boli to časy, kedy sa rodiny vystavovali veľkým skúškam, a nie každý dodržal sľub manželskej vernosti.

Keď muži šli do AmerikyTáto fotografia pravdepodobne pochádza z konca osemdesiatych rokov 19. storočia a vidíme na nej muža, ktorý sa vrátil do Čerhova z dlhého pobytu v USA. Migrácia za prácou do Ameriky mala niekoľko fáz. Prvú môžeme pokojne priradiť dlhému obdobiu druhej polovice 19. storočia. Druhú času vzniku I. ČSR a tretiu tridsiatym rokom 20. storočia, kedy nastala hospodárska kríza. Kríza prišla z USA, avšak tam aj skončila práve v časoch, kedy sa v Československu prejavila naplno. Aby rodiny vôbec dokázali prežiť, veľa mužov odišlo za oceán a posielali domov doláre. Mnohí tam však ostali natrvalo. Tak sa z niekedy veľmi chudobnej časti Slovenska stal „dolárový kraj“, ako bol často Zemplín nazývaný v časoch totalitného režimu.

Muž na fotografii je s dvoma ženami a jedným dieťaťom. Jedna zo žien je jeho sestra, ktorá mala muža v Amerike, ale neozýval sa, neposielam listy ani peniaze. Foto vzniklo pravdepodobne, aby sa mu pripomenula a ako vzornú ukážku takto uviedla aj svojho brata, ktorý sa vrátil k svojej žene do rodnej obce.

Podľa spomienok majiteľky fotografie nebolo výnimkou, že muž po nejakom čase v USA zabudol na svoju rodinu a začal za oceánom žiť s novou ženou. Stávalo sa však aj, že muž po návrate našiel doma dieťa, ktoré počas rokov odlúčenia počala jeho žena s kýmsi iným. Boli to časy, kedy sa rodiny vystavovali veľkým skúškam, a nie každý dodržal sľub manželskej vernosti. Mnoho mužov si v Amerike dokonca založilo úplne nové rodiny, i keď tu boli ženatí a už sa viac neozvali.

Majiteľka fotografie spomenula ešte jeden prípad zo susednej Veľkej Tŕne. Muž sa vrátil domov a okrem svojho syna našiel v dome ešte jedno nemanželské dieťa. Namieste sa otočil a odišiel do späť Ameriky. Už sa viac neozval. Až po dlhých rokoch napísal, že sa potom v Amerike oženil, ale už aj ovdovel, je chorý a chcel by sa vrátiť na Slovensko. To už však bola nebohá aj jeho slovenská manželka. Nakoniec sa za ním do USA vybrala jeho vnučka, o ktorej dovtedy ani nevedel a priviedla ho späť do Veľkej Tŕne, aby tu v pokoji dožil posledné roky svojho života.

Článok bol napísaný na základe pamäte majiteľky fotografie a knihy Almanach Zemplína (autorský kolektív, vydané 1958).

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 17.02.2014 06:00
Upravené: 17.02.2014 15:39