Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Kaštieľ Sirmaiovcov v rokoch štyridsiatych

Miesto: Pozdišovce

Po ukončení I. svetovej vojny a vzniku Československa sa totiž Sirmaiovci odsťahovali do Maďarska.

KaštieľTieto historické fotografie pochádzajú zo štyridsiatych rokov 20. storočia a zachytávajú kaštieľ šľachtickej rodiny Sirmaiovcov. Vznikli teda v čase, kedy pôvodní majitelia už v Pozdišovciach nebývali. Po ukončení I. svetovej vojny a vzniku Československa sa totiž Sirmaiovci odsťahovali do Maďarska.

Sirmaiovci síce odišli, ale v Pozdišovciach ponechali správcu svojho majetku. Avšak neskôr, po rozdelení Československa na Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát, už kaštieľ udržiaval pán Dudík. V tejto situácii je zaujímavá skutočnosť, že jeho manželka bola Češka, presnejšie učiteľka z Čiech. Po rozdelení Československa museli Česi Slovensko opustiť. Vysťahované boli celé rodiny. Pán Dudík bol však odborníkom na štátnu správu a svojim vzdelaním i službami aj žiadanou osobou, takže v jeho prípade sa urobila výnimka. KaštieľTo aj napriek tomu, že sám mal český pôvod. Svoju ústretovosť novému štátu vyjadril aj tak, že si dal poslovenčiť priezvisko. Pôvodne sa totiž volal Duda.

Keď vojnové udalosti zasiahli Slovensko, pán Dudík bol však predsa len z Pozdišoviec vysťahovaný, ale iba do Sabinova a neskôr do Prešova.

Spracované na základe informácií, ktoré nám poskytol pán Ján Poprik

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 24.02.2014 12:15
Upravené: 24.02.2014 15:05