Hrnčiarstvo v rokoch štyridsiatych a päťdesiatych
Miesto: PozdišovceČasy, kedy sa hrnčiarstvu v Podišovciach stále darilo a hrnčiari v obci sa začali zjednocovať do nových organizácií.
Uverejnené fotografie pochádzajú z päťdesiatych rokov 20. storočia, teda z čias, kedy sa hrnčiarstvu v Podišovciach stále darilo a hrnčiari v obci sa začali zjednocovať do nových organizácií.
Už 20. apríla 1947 sa tu konalo ustanovujúce valné zhromaždenie Hrnčiarskeho výrobného a predajného družstva Pozdišovce, do ktorého vstúpilo štyridsať jeden hrnčiarov. Jeho predsedom sa stal Pavol Andrejko. Ešte v marci toho istého roku Pozdišovce navštívila prof. Júlia Horová-Kováčiková, ktorá neskôr zaviedla nový figurálny motív na zdobenie, a to známe postavy tancujúce karičku. Tento motív je dodnes pre pozdišovskú keramiku typický.
V novom družstve sa začali používať hrnčiarske kruhy na elektrický pohon, čo výrobu značne urýchlilo, a tiež elektrické pece, ktoré mali pozitívny vplyv na kvalitu keramiky. Tieto fotografie, ktoré pochádzajú z päťdesiatych rokov, však dokladujú, že tradičné hlienené pece zvané koch mali naďalej svoje miesto.
V novembri 1949 sa v tunajšom kaštieli konali hrnčiarske oslavy, na ktoré v zastúpení prezidenta prišiel riaditeľ jeho kancelárie František Nečásek a prevzal od hrnčiarov fajčiarsku súpravu, ktorú darovali Klementovi Gottwaldovi. Prítomný bol aj povereník SNR pre školstvo a kultúru Ladislav Novomeský.
Päťdesiate roky boli pre pozdišovských hrnčiarov dobré v tom zmysle, že i prostredníctvom obchodovania cez ÚĽUV mali zabezpečený odbyt výrobkov, z ktorých časť išla i na zahraničné trhy. V roku 1958 dokonca pozdišovská keramika tvorila samostatnú expozíciu na Svetovej výstave v Bruseli. V týchto rokoch začali miestne hrnčiarske družstvo navštevovať mnohé známe osobnosti verejného života, a to nielen z Československa, ale aj z Alžírska, Francúzska, Holandska, Kuby, Maďarska, Nemecka, Rakúska, ZSSR a podobne.
Ďalšia organizačná zmena však nastala 24. januára 1961 z poverenia Krajského zväzu výrobných družstiev v Prešove. Ten nariadil zlúčenie pozdišovského hrnčiarskeho družstva, ktoré už vystupovalo pod názvom Svojráz, s výrobným družstvom Michalovce, čím družstvo Svojráz stratilo právnu subjektivitu.
Použitá literatúra:
Ján Poprik: Majstri hliny (vydal Obecný úrad Pozdišovce, 2001)
Almanach Zemplína (vydal Okresný výbor KSS v Michalovciach, 1958)
Autor/zdroj:
text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené:
24.02.2014 06:00
Upravené:
24.02.2014 15:04