Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Hrnčiarsky majster Pavol Andrejko

Miesto: Pozdišovce

Vypracoval sa až na pozíciu cechmajstra. Ako hrnčiar v obci pôsobil približne päťdesiat rokov.

HrnčiarAko majster hrnčiarskeho remesla sa do dejín obce zapísal aj pán Pavol Andrejko, ktorého zachytáva táto historická fotografia.

Pavol Andrejko sa narodil v roku 1900 a hrnčiarskemu remeslu ho vyučil jeho otec. Tvoril v domácej dielni, ktorej súčasťou bola hrnčiarska pec. Ako bývalo zvykom, hrnčiarsky majster si aj sám zabezpečoval odbyt predajom v blízkom i širšom okolí. Na túto príležitosť boli vhodné najmä trhy v Michalovciach, ale predávať chodil aj do Humenného, Sečoviec i menších obcí.

V roku 1924, keď sa v Pozdišovciach obnovil hrnčiarsky cech, bol jedným z jeho tridsiatich štyroch zakladajúcich členov. Vypracoval sa až na pozíciu cechmajstra. Po II. svetovej vojne, keď sa v roku 1947 konal odborný kurz pre pozdišovských hrnčiarov, stal sa jeho účastníkom. V tom istom roku vstúpil aj do Hrnčiarskeho výrobného a predajného družstva a v roku 1949 sa stal jeho predsedom.

Ako hrnčiar v obci pôsobil približne päťdesiat rokov. Medzi jeho výrobky patrili predovšetkým mliečniky, kvetináče, koršovy, haľvice, serpenky, silky, misky a taniere. Zomrel ako 82 ročný v roku 1983 v Pozdišovciach.

Použitá literatúra: Ján Poprik: Majstri hliny (vydal Obecný úrad Pozdišovce, 2001)

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 20.02.2014 12:20
Upravené: 24.02.2014 14:59