Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Folklorista Ján Firda

Miesto: Poruba pod Vihorlatom

Porubjan je folklórny súbor, ktorý predvádzal piesne autenticky a nemodernizoval ich. Veľkú zásluhu na jeho vzniku mal Ján Firda, ktorý so súborom tancoval do veku 75 rokov.

Ján FirdaTáto fotografia bola vyhotovená v sedemdesiatych rokoch 20. storočia a zachytáva folklórny súbor Porubjan na jednom z jeho početných predstavení. V popredí sa nachádza pán Ján Firda, ktorý so súborom tancoval do veku 75 rokov.

Súbor, ktorý vznikol v roku 1972, sa od počiatku venoval prezentácii autentického folklóru. Svoj program „nemodernizovali“, ale jednotlivé zvyky, piesne i tance predvádzali tak, ako to robili naši predkovia. V tom čase bol mimoriadne dôležitý kontakt s najstaršími obyvateľmi, ktorí mali ešte všetko vo svojej pamäti. Bol to aj pán Ján Firda, ktorý začal mladších členov súboru učiť staré piesne, no najmä tance, pretože v nich vynikal. Neskôr, keď sa stal svojim umením dostatočne známy, sa za ním chodili učiť aj folkloristi z Košíc. Jeho obľúbeným tancom bol čapáš.

Pre skupinu bolo dôležité aj to, aby ich kroje boli presne také, ako sa tu voľakedy nosili. Poruba pod Vihorlatom bola v roku 1944 vypálená fašistickými vojskami, spolu s dedinou zhorelo aj pôvodné ošatenie. Pán Ján Firda teda vysvetľoval a dohliadal, aby to, čo sa pre súbor ušilo, zodpovedalo porubianskej tradícii.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 19.02.2014 06:00
Upravené: 20.02.2014 10:15