Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Družstevníctvo

Miesto: Rakovec nad Ondavou

Vznik JRD znamenal pre Rakovec jednu veľkú zmenu. Dovtedy väčšina žien nebola nikde zamestnaná.

ženy pri práciUverejnená fotografia pochádza pravdepodobne z roku 1961 a zachytáva ženy pri práci v JRD. Rovnako ako v iných obciach, aj tu sa združtevňovanie konalo prostredníctvom vyhrážok, nátlakových akcií i zatýkania „kulakov", ktorí si bránili svoju pôdu. Napriek všetkým neprávostiam sa združstevnením poľnohospodárskych pozemkov situácia upokojila a viac ako sto hektárov pôdy, ale tiež živočíšna výroba, živili väčšinu dediny.

Vznik JRD znamenal pre Rakovec jednu veľkú zmenu. Dovtedy väčšina žien nebola nikde zamestnaná. Robili len v domácnosti a na poliach, o ktoré vznikom družstva prišli. Odrazu však dostali prácu, dokonca boli žiadané, pretože v tých rokoch mnoho mužov odchádzalo za robotou do Čiech. Ako to vo vtedajšom režime bolo pravidlom, kto z mužov nepracoval, hrozilo mu väzenie za príživníctvo. I keď sme boli jednotná Československá socialistická republika, pracovné miesta sa tvorili viac v Čechách a boli aj lepšie platené. Väčšina mužov z Rakovca sa tam teda zamestnala, prevažne ako murári.

Zamestnanci JRD okrem výplaty dostávali aj naturálie, väčšinou zrno. Na poliach sa okrem obilnín neskôr pestovala aj cukrová repa pre trebišovský cukrovar. Zo zvierat sa tu choval najmä dobytok, ošípané, ovce, ale aj kone.

Po roku 1989, keď sa družstvá rozpadali a vracali pozemky, obyvatelia Rakovca už nejavili veľký záujem hospodáriť na vlastnom. Jedna z majiteliek pomerne veľkých pozemkov nám to okomentovala slovami: „V družstve lepši bulo. Potom už nikto nechcel svojo žeme.“

 

 

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 24.02.2014 06:00
Upravené: 27.02.2014 09:53