Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Dobová fotokoláž

Miesto: Bracovce

Ona sa nechala odfotiť v Michalovciach a on v USA. Manželka mu poslala fotografiu a na požiadanie mu z nej v Amerike vyrobili túto koláž, kde stoja vedľa seba.

FotokolážPrvá z uverejnených fotografií je dobová fotokoláž, ktorá vznikla v Spojených štátoch amerických. Bolo to dvadsiatych rokoch 20. storočia, keď mnoho ľudí zo Zemplína opúšťalo svoje domovy, aby si zarobili za oceánom. Rovnako to bolo aj v tomto prípade. Muž a žena na fotografii pochádzajú z Bracoviec a sú manželia. Ona sa však nechala odfotiť v Michalovciach a on v USA. Manželka mu poslala fotografiu a na požiadanie mu z nej v Amerike vyrobili túto koláž, kde stoja vedľa seba. Zo súčasného fotografického hľadiska ide o pomerne naivnú tvorbu koláže, pretože muž bol od svojej ženy v skutočnosti vyšší. Všimnite si tiež, že žena má obe ruky ľavé. To pretože tam ostala ruka inej ženy, s ktorou sa pôvodne fotografovala.

 

FotokolážOdchod do Ameriky za prácou ovplyvňoval mnohé zemplínske obce výrazným spôsobom. Napríklad v Bracovciach žilo v roku 1890 žilo 863 obyvateľov, ale v roku 1900 už len 812 obyvateľov. Podľa záznamov len v roku 1881 sa do USA z Bracoviec odsťahovalo za prácou 16 ľudí. Príčinou bola miestna chudoba. Po návrate (pokiaľ sa vrátili) však tvorili bohatšiu časť obyvateľstva, mohli si zakúpiť polia a postaviť dom.

FotokolážPodobne to bolo aj v tomto prípade. Muž z fotografie sa do Bracoviec vrátil v roku 1931, opravil dom, kúpil kone, voz a náradie. Polia rodina zakúpila už pred jeho príchodom za peniaze, ktoré poslal.

Na fotografiách je zaujímavé, ako sa Zemplínčan prispôsobil svojim štýlom obliekania americkej móde. Nikto by tam neodhadoval, že je z východného Slovenska, kde sa v tom čase ešte na vidieku nosili šaty z doma vyrobeného konopného plátna. Vidíme to na druhej fotografii, tiež na tretej, kde sa nachádza vo svojom americkom pracovnom kolektíve – sedí vľavo.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 18.02.2014 06:00
Upravené: 18.02.2014 11:59