Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Dedinské divadlo

Miesto: Černochov

V časoch I. Československej republiky, ale i v povojnovom období sa takéto divadlá nachádzali vo väčšine obcí. V Černochove bola účasť v divadle doslova masová, pretože stať sa na chvíľu hercom mal možnosť každý, kto prejavil záujem.

Dedinské divadloTieto fotografie vznikli presne 23. februára 1936 a zachytávajú členov dedinského divadla v Černochove. V časoch I. Československej republiky, ale i v povojnovom období sa takéto divadlá nachádzali vo väčšine obcí. Zvyčajne zanikli až v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia, len v niektorých obciach existujú dodnes. V Černochove bola účasť v divadle doslova masová, pretože stať sa na chvíľu hercom mal možnosť každý, kto prejavil záujem. Vyberalo sa vždy podľa potrieb obsadenia osôb aktuálnej hry. Vzhľadom na národnostné zloženie „hercov“ i divákov sa tu hrávalo v maďarčine.

 

Ako ukazujú fotografie, členovia pochádzali z viacerých generácií. Nešlo o divadlo v súčasnom ponímaní. Nacvičovalo sa len vtedy, keď sa blížili sviatky spojené s divadelnou hrou, a to bývalo na fašiangy a koncom Vianoc na Štefana. V Černochove si hry nepísali sami, ale predlohou im boli diela maďarských autorov. Svoje predstavenia uvádzali v škole, neskôr v kultúrnom dome.

Dedinské divadloUrčitým divadelným špecifikom Černochova bola skutočnosť, že na dramatické podfarbenie i divadelné spevy využívali rómskych hudobníkov. Keďže Rómovia v Černochove nežili a ani doposiaľ nežijú, volali ich na spoluprácu z blízkeho Cejkova. Vidieť ich môžeme na prvej fotografii, pričom za pozornosť stojí trombón, ktorý sa pri cigánskej muzike používal naozaj raritne.

V časoch I. Československej republiky, keď fotografie vznikli, obyvatelia susedných obcí dosť úzko komunikovali, spájali ich najmä práce vo viniciach a pri furmančení. Mali teda k sebe blízko a vždy, keď hralo v Černochove dedinské divadlo, prichádzali hotové procesie návštevníkov aj z Cejkova a Sirníku.

 

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 18.02.2014 06:00
Upravené: 18.02.2014 10:45