Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Cigánska muzika

Miesto: Sliepkovce

S výnimkou pôstnych cirkevných sviatkov, počas ktorých by bolo neprístojné veseliť sa, sa tanečné zábavy v Sliepkovciach konali každú tretiu nedeľu.

MuzikantiTáto, i keď nie veľmi kvalitná fotografia, zachytáva rómskych hudobníkov v štyridsiatych rokoch 20. storočia na tancovačke v obci Sliepkovce. V tom čase sa hrávalo v krčme U Olomáša alebo pod holým nebom. Krčma u Olomáša mala lepšie osvetlenie, a to nielen petrolejky, ale aj lampu na plyn. Zloženie kapely bolo štandardné – primáš hral sólové husle, nasledovali druhé husle ako kontra, basa a cimbal. Štandardným repertoárom boli zemplínske ľudové piesne.

Na fotografii sú zachytení sliepkovskí Rómovia. Bývali v lokalite Nindigovce asi kilometer za obcou.

Podľa zvyku brala kapela časť honoráru ako zálohu aj niekoľko dní vopred. Bol o nich veľký záujem a niekedy mali viacero ponúk na jeden termín naraz. Platilo teda pravidlo, že kto prvý zaplatí zálohu, tam pôjdu hrať. Aby mal objednávateľ istotu, že Rómovia naozaj prídu, bral zasa od kapely do zálohy husle, ktoré im vrátil až na začiatku tancovačky.

S výnimkou pôstnych cirkevných sviatkov, počas ktorých by bolo neprístojné veseliť sa, sa tanečné zábavy v Sliepkovciach konali každú tretiu nedeľu. Okrem toho aj na svadbách, krstinách, alebo keď sa niekto vrátil z vojenskej služby. V takomto prípade hrali piesne podľa priania navrátilca.

Spracované podľa spomienok pána Michala Pandoščáka

 

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 27.02.2014 06:00
Upravené: 28.02.2014 11:20