Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Bosé dievčatá

Miesto: Poruba pod Vihorlatom

Napriek vysokým cenám mal topánky vlastne každý, len ich nepoužíval, „aby sa neschodili“. Bolo teda bežné, že ak sa ľudia vybrali napríklad na trh do Michaloviec, išli naboso a obuli sa až pred príchodom do mesta, aby na nich mešťania nepozerali zvysoka.

Bosé dievčatáUverejnená fotografia pochádza z konca štyridsiatych rokov 20. storočia a vidíme na nej štyri bosé dievčatá. V tom čase to nebolo nič výnimočné, ešte chodilo naboso úplne bežne a topánky neboli ľahko dostupné, pre dedinčanov boli drahé.

Na druhej strane, prvú obuv dostávali deti, ktoré sa ešte len učili chodiť, „aby im spevnela nôžka“. Napriek vysokým cenám mal topánky vlastne každý, len ich nepoužíval, „aby sa neschodili“. Bolo teda bežné, že ak sa ľudia vybrali napríklad na trh do Michaloviec, išli naboso a obuli sa až pred príchodom do mesta, aby na nich mešťania nepozerali zvysoka. Michalovce bolo aj najbližšie miesto, kde sa dali topánky kúpiť, ale Porubčania radšej chodievali do Ungváru – čiže Užhorodu, kde boli lacnejšie.

Dedinu počas II. svetovej vojny vypálili fašisti. Fotografii teda v pozadí zachytáva stav po jej obnove, pretože s pomocou štátu tu v rokoch 1947 – 1948 postavili 72 jednoizbových domov. Blatistá cesta však nie je dôsledkom niekdajšej pohromy, takéto v tejto časti Slovenska bývali bežné až do šesťdesiatych i sedemdesiatych rokov, rovnako aj v Porube.

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 19.02.2014 06:00
Upravené: 20.02.2014 10:11