Terra IncognitaTabačka Kulturfabrik

Tanec

Miesto: Pozdišovce

Medzi typické zemplínske tance patria dynamické a počas trvania skladby rytmicky sa zrýchľujúce „čapáše“, ktoré tancovali alebo samotní muži, alebo sa tancovalo v dvojiciach muž - žena.

TTancujúce ženyáto historická fotografia pochádza z roku 1949 a sú na nej zachytené tri páry tancujúcich žien. Záber bol urobený v pozdišovskej lokalite, ktorá sa nazýva Kúty a v pozadí ešte vidíme starý dom so slamenou strechou.

To, že tu tancujú dievčatá v dvojiciach, nie je ani na tie časy ničím výnimočné. Spoločné tance žien patrili k tradičným kultúrnym prejavom. Nakoniec, aj známa karička, ktorá je tak často zobrazovaná na pozdišovskej keramike, je rýdzo ženský tanec. Dnes by sme už asi len ťažko hľadali skutočné dôvody, prečo to takto vzniklo. Ako jedna z hypotetických príčin môže byť skutočnosť, že dedinské tancovačky mali v tých časoch svojrázne zvyky takmer až rituálneho charakteru. Najskôr sa zvyčajne stretávali ženy. Dokonca aj keď začala hrať muzika, zdravé chlapské jadro ešte zvyčajne neprišlo. Muži sa totiž najskôr schádzali na pohárik, až potom sa vybrali za tancujúcimi dievčatami.

Medzi typické zemplínske tance patria dynamické a počas trvania skladby rytmicky sa zrýchľujúce „čapáše“, ktoré tancovali alebo samotní muži, alebo sa tancovalo v dvojiciach muž - žena. Tiež „treščak“, ktorý tu zvykli nazývať aj ohnivým čardášom.

Niekedy na tanec nebolo nutné mať partnera vôbec. Známe zemplínske sólo tance sú kovaľská, kurikrik a sarkuraz.

Spracované podľa spomienok obyvateľov obce a použitej literatúry:

Z. Beňušková a kolektív: Tradičná kultúra regiónov Slovenska (VEDA, 2005)
K. Ondrejka: Malý lexikón ľudovej kultúry Slovenska (Mapa Slovakia Bratislava, 2003)

 

 

Autor/zdroj: text Slavomír Szabó
Zverejnil:
Vytvorené: 24.02.2014 06:00
Upravené: 24.02.2014 15:16