Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Poľovnícka chata

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Vinné

Poľovnícka chataTáto fotografia pochádza ešte z čias Rakúsko-Uhorska, teda vznikla pred rokom 1918. Zachytáva poľovnícky dom, ktorý stával neďaleko obce Vinné. Už na základe jeho majestátnosti je jasné, že slúžil predovšetkým na ubytovanie vyššej vrstvy, ktorá chodila poľovať do okolitých lesov.

V daných časoch sa tu poľovalo najmä na vysokú – srny, jelene a čiernu zverinu – diviaky. Okolité lúky bývali tiež plné bažantov a poľných zajacov.

Majestátnosť poľovníckeho sídla v tomto prostredí nie je prekvapujúca. Šľachtici z Michaloviec si postavili prvý kaštieľ alebo kúriu vo Vinnom už v 16. storočí. V druhej polovici 17. storočia stál vo Vinnom kaštieľ i kúria. V prvých desaťročiach 18. storočia tu bolo už niekoľko honosných sídiel., ktoré patrili barónovi Gombošovi a rodom Szemere, Kazinci a Dravecký. V roku 1736 postihlo Vinné zemetrasenie, pričom došlo k výraznému poškodeniu minimálne jedného kaštieľa či kúrie. V listine z roku sa 1755 spomína, že vo Vinnom je už len jeden kaštieľ a jedna kúria. Poznáme však aj zápis, podľa ktorého boli vo Vinnom pred rokom 1837 dva kaštiele, ktoré patrili rodom Waldstein a Dravecký.

V súčasnosti stojí v obci neďaleko kostola jediný kaštieľ, ktorý nie je verejnosti prístupný. Nie je ani obývaný a patrí potomkom rodu Szemere.

 

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.