Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Pohľad na ulicu

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Sliepkovce

Pohľadna ulicuFotografia pohľadu na ulicu obce vznikla v päťdesiatych rokoch 20. storočia a pri jej štúdiu si je možné povšimnúť niekoľko zaujímavostí. Predovšetkým je to stĺp elektrického vedenia. Zavedenie elektriny znamenalo pre každú dedinu jej historický medzník. Práve v päťdesiatych rokoch v Sliepkovcaich dokončili nielen elektrifikáciu, ale aj telefonizáciu a zavedenie rozhlasu, ktorý nahradil hlásnika – bubeníka.

Môžeme si všimnúť aj typickú blatnú cestu. Pokrokom však bolo, že cesty medzi jednotlivými obcami sa už rozšírili a upravili aspoň tak, aby po nich mohli prechádzať autá.

Eternitové strechy domov, ako môžeme vidieť v ľavej časti fotografie, už neboli žiadnou novinkou. Klasické slamené strechy sa už nestavali, skôr dožívali na posledných starých stavbách.

V pravej časti fotografie si môžete všimnúť kŕdeľ husí. V tom čase ich tu chovala každá rodina. Ich hlavný prínos okrem mäsa spočíval v perí. Husacie perie bolo najvhodnejšie na výrobu perín. Chodievalo sa na tzv. páračky, keď sa ženy stretali s perím a páralo sa tak, aby bolo vhodné do perín. Zatiaľ čo na priadky, kde sa konopné kúdele spracúvali do nití, chodili ako vydaté ženy, tak aj slobodné dievčatá, na páranie peria v Sliepkovciach chodili len vydaté ženy. Pripravovali takto svojim dcéram výbavu na svadbu.

Husy sa chovali aj na mäso. Zarezať sliepku alebo hus a dopriať si ju počas víkendu bolo bežným štandardom väčšiny rodín.

 

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.