Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Prvé sväté prijímanie

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Rakovec nad Ondavou

DetiUverejnená fotografia pochádza z roku 1940 a zachytáva deti, ktoré sa zúčastnili prvého svätého prijímania. Nachádzala sa tu (a nachádza) grécko-katolícka komunita, ku ktorej sa hlásili skoro všetky rodiny. Na prvé sväté prijímanie išli chlapci a dievčatá vo veku osem až deväť rokov. Keďže fotografia zachytáva deti v tomto veku, môžeme si predstaviť, koľko ich bolo v obci celkovo. V tých časoch vždy oveľa viac ako dospelých.

Prvé sväté prijímanie bolo pre obec veľkou slávnosťou. Po obrade sa na fare popoludní pripravila hostina, kde sa deťom podávali biele koláče a ražná káva s mliekom. Pri prezeraní tejto fotografie si jej majiteľka zaspomínala, že práve v tento deň okúsila takéto dobroty po prvý krát v živote. Samozrejme, na oslavu sa skladali rodičia detí.

Zaujímavo znie aj spomienka inej ženy, ktorá pochádzala k rímsko-katolíckej rodiny. Pre svoju vieru sa tejto oslavy s koláčmi a kávou nemohla zúčastniť, čo až do dospelosti pociťovala ako krivdu, ktorá ju veľmi zasiahla.

Slávnosti sa nezúčastňovali príslušníci židovskej komunity, pretože svojim vierovyznaním boli izraeliti. Jedinou židovskou rodinou, ktorá v obci prestúpila na kresťanskú vieru, boli Šijovičovci. Urobili tak, keď sa v časoch Slovenskej republiky začali deportácie Židov do koncentračných táborov. I tak však nakoniec radšej Rakovec, kde vlastnili mlyn, opustili a odsťahovali sa do Kežmarku, kým deportácie skončia. Potom sa vrátili späť a ďalej žili medzi obyvateľmi obce už ako kresťania.

 

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.