Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Hrnčiarsky majster Pavol Andrejko

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Pozdišovce

HrnčiarAko majster hrnčiarskeho remesla sa do dejín obce zapísal aj pán Pavol Andrejko, ktorého zachytáva táto historická fotografia.

Pavol Andrejko sa narodil v roku 1900 a hrnčiarskemu remeslu ho vyučil jeho otec. Tvoril v domácej dielni, ktorej súčasťou bola hrnčiarska pec. Ako bývalo zvykom, hrnčiarsky majster si aj sám zabezpečoval odbyt predajom v blízkom i širšom okolí. Na túto príležitosť boli vhodné najmä trhy v Michalovciach, ale predávať chodil aj do Humenného, Sečoviec i menších obcí.

V roku 1924, keď sa v Pozdišovciach obnovil hrnčiarsky cech, bol jedným z jeho tridsiatich štyroch zakladajúcich členov. Vypracoval sa až na pozíciu cechmajstra. Po II. svetovej vojne, keď sa v roku 1947 konal odborný kurz pre pozdišovských hrnčiarov, stal sa jeho účastníkom. V tom istom roku vstúpil aj do Hrnčiarskeho výrobného a predajného družstva a v roku 1949 sa stal jeho predsedom.

Ako hrnčiar v obci pôsobil približne päťdesiat rokov. Medzi jeho výrobky patrili predovšetkým mliečniky, kvetináče, koršovy, haľvice, serpenky, silky, misky a taniere. Zomrel ako 82 ročný v roku 1983 v Pozdišovciach.

Použitá literatúra: Ján Poprik: Majstri hliny (vydal Obecný úrad Pozdišovce, 2001)

 

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.