Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Spracovanie konopnej priadze

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Poruba pod Vihorlatom

Vystúpenie folklórnej skupinyTáto fotografia pochádza zo sedemdesiatych rokov 20. storočia a zachytáva členky folklórnej skupiny Porubjan v ukážkovom programe spracovania konopnej priadze.

Konopná priadza sa omotala okolo tzv. motovidla do motkov. Pretože priadza ešte nemala požadovanú bielu farbu, musela sa vybieliť. Na to sa používali tzv. zvarky. Išlo o sudy, ktoré mali dne malú dieru. Do suda sa naukladala ražná slama a na ňu drevný popol. Na to položili motky priadze a na ne ďalšia - asi dvadsať centimetrov hrubá – vrstva drevného popola. Nakoniec sa cez všetko prelievala horúca voda, ktorá z dna vytekala ako luh. Luh sa zachytával do zbernej nádoby, opäť zohrial a prelieval sudom s priadzou, čo sa robilo celých dvadsaťštyri hodín. Týmto sa priadza vybielila. Po bielení sa opäť prala v potoku, aby sa z nej odstránili všetky zvyšky popola. Vypraná priadza sa zasa sušila a nakoniec namotávala na vijalky a bola vhodná na výrobu nití.

 

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.