Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Svadba Cuprákovcov a Kriváňovcov

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Krásnovce

SvadobčaniaTáto fotografia pochádza približne z roku 1930 a zachytáva svadbu dvoch rodín z Krásnoviec – Cuprákovcov a Kriváňovcov. Pozornosť hneď na prvý pohľad upúta skutočnosť, že nie sú oblečení v ľudových krojoch, ktoré sa v tom čase bežne nosili, ale v mestskom štýle vtedajšej doby. Išlo o bohatšie gazdovské rodiny, ktoré by sme na vidiecke pomery mohli označiť súčasnou metaforou „smotánka“.

Úplne vľavo stojí dlhodobý starosta Krásnoviec, pán Štefan Cuprák. Bol to vyučený šuster, ale vďaka svojim organizačným schopnostiam a vodcovskému typu sa vypracoval na prvého muža obce. Vzadu uprostred je zasa pán Pavol Poľaško, ktorého životná dráha potvrdila, že remeslo má zlaté dno. Rovnako ako starosta, aj on bol vyučeným šustrom a stal sa majstrom s vlastnými učňami. Svoju prosperujúcu dielňu, či výrobňu a opravovne obuvi mal priamo v Michalovciach. Na vtedajšie časy bol i typickým otcom početnejšej rodiny, mal šesť detí.

Fotografiu vyhotovil profesionálny fotograf, ktorý mal svoj ateliér v Michalovciach. Je typickou ukážkou vyššej vrstvy z radov vidiečanov, ktorí sa chceli svojou verejnou prezentáciou priblížiť k mešťanom. V tom čase bol rozdiel medzi dedinami a mestami výrazne väčší ako v súčasnosti. Priznanie k tomu, že človek býva na vidieku, v mestách často viedlo k automatickému vyradeniu zo spoločensky uznávaných radov.

 

 

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.