Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Dobová fotokoláž

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Miesto: Bracovce

FotokolážPrvá z uverejnených fotografií je dobová fotokoláž, ktorá vznikla v Spojených štátoch amerických. Bolo to dvadsiatych rokoch 20. storočia, keď mnoho ľudí zo Zemplína opúšťalo svoje domovy, aby si zarobili za oceánom. Rovnako to bolo aj v tomto prípade. Muž a žena na fotografii pochádzajú z Bracoviec a sú manželia. Ona sa však nechala odfotiť v Michalovciach a on v USA. Manželka mu poslala fotografiu a na požiadanie mu z nej v Amerike vyrobili túto koláž, kde stoja vedľa seba. Zo súčasného fotografického hľadiska ide o pomerne naivnú tvorbu koláže, pretože muž bol od svojej ženy v skutočnosti vyšší. Všimnite si tiež, že žena má obe ruky ľavé. To pretože tam ostala ruka inej ženy, s ktorou sa pôvodne fotografovala.

 

FotokolážOdchod do Ameriky za prácou ovplyvňoval mnohé zemplínske obce výrazným spôsobom. Napríklad v Bracovciach žilo v roku 1890 žilo 863 obyvateľov, ale v roku 1900 už len 812 obyvateľov. Podľa záznamov len v roku 1881 sa do USA z Bracoviec odsťahovalo za prácou 16 ľudí. Príčinou bola miestna chudoba. Po návrate (pokiaľ sa vrátili) však tvorili bohatšiu časť obyvateľstva, mohli si zakúpiť polia a postaviť dom.

FotokolážPodobne to bolo aj v tomto prípade. Muž z fotografie sa do Bracoviec vrátil v roku 1931, opravil dom, kúpil kone, voz a náradie. Polia rodina zakúpila už pred jeho príchodom za peniaze, ktoré poslal.

Na fotografiách je zaujímavé, ako sa Zemplínčan prispôsobil svojim štýlom obliekania americkej móde. Nikto by tam neodhadoval, že je z východného Slovenska, kde sa v tom čase ešte na vidieku nosili šaty z doma vyrobeného konopného plátna. Vidíme to na druhej fotografii, tiež na tretej, kde sa nachádza vo svojom americkom pracovnom kolektíve – sedí vľavo.

 

Koniec obsahu.


MENU:

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2022 Správa majetku KSK. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.